nastupuje
zapoj se do změny přístupu k sexu a vztahům

spousta lidí mění svý postoje. k sexu a vztahům, širšímu okolí, veřejnýmu prostoru, ale i planetě. a jestli tohle čteš, možná mezi ně patříš a změny vnímáš. co je ale spojuje?

zásadně se posouvá, co považujeme za tabu. otevřená komunikace kolem sexu a vztahů, přijetí vlastního těla, prolamování beauty standards, respekt ke všem podobám lásky a identity, nárůst zájmu o mentální zdraví, vědomou výchovu, respektující péči o seniory, snižování předsudků nebo třeba zájem o budoucnost planety. zatímco za našich rodičů bylo běžný ve filmech vidět romantizaci stalkingu, nátlaku a obtěžování, dneska v kině klidně vidíme hrdinu, co se nejdřív zeptá, než partnerce nebo partnerovi vlepí vášnivou pusu.

v Konsentu věříme, že všechny tyhle změny pohání jedna základní hodnota. konsent – respekt ke svejm i cizím hranicím. od roku 2016 se snažíme k týhle transformaci přispívat v oblasti sexu a vztahů. jenže tím to nekončí. pro lidi, co chápou nutnost souhlasu v posteli, jsou tyhle hodnoty často důležitý i ve zbytku života. a tak v Česku i ve světě zkrátka přibývá lidí, co konsent a respekt postavili do středu svýho rozhodovacího kompasu. lidí z Generace K.

Chci vás pravidelně podporovat
Úvodní obrázek

respekt k sobě

kdo svoje hranice nezná, ubližuje hlavně sám sobě. lidi z Generace K tohle vědí a pracujou na sobě. spadá sem péče o mentální zdraví, přijetí vlastního těla, péče o fyzický zdraví, ale i vědomá rozhodnutí o tom, jak nakládám se svym časem a do čeho investuju energii. 

 • užíváš si svý trochu divný hobby i přesto, že si ho třeba do CVčka nedáš?
 • je pro tebe normální probrat s kamarádem u piva, cos naposled řešil na terapii?
 • přestala jsi nosit tu nepohodlnou push-upku, protože už víš, že tvoje asymetrický prsa jsou úplně ok? 

…zdravíme tě, #GenK ally <3

Co tomu nasvědčuje?

Podle Flash Eurobarometru (2022) považují mladí lidé ze států EU za vůbec nejdůležitější téma, kterému se má věnovat Evropský rok mládeže, zlepšování mentálního a fyzického zdraví a wellbeingu. To se zrcadlí i na pořád se zvyšující poptávce po psychoterapii, online terapii či nástrojích pro seberozvoj. Pozitivní vztah k sobě sama se projevuje na vzestupu hnutí jako body positivity, převážně mezi mladými lidmi na sociálních sítích.

 

Koho můžeš sledovat, když se chceš posouvat dál?

Nevypusť duši

Tělo s příběhem

Anabell centrum

Kenzie Brenna

Sarah Nicole Landry

Whitney Goodman

Hedepy

Pořad Diagnóza F Radia Wave

respekt k partnerovi/partnerce

každej má hranice jinde a každýmu se líbí něco jinýho. i proto je pro lidi Generace K typický učit se ověřovat konsent v oblasti sexu a intimních vztahů, trénovat otevřenou komunikaci a rozpoznávat toxicitu a manipulaci.

 

 • chápeš, že nedostatečná komunikace může vést k sexuálnímu i psychickýmu násilí? 
 • záleží ti na tom, aby s tebou tvoje holka měla sex jen když fakt chce a aktivně se zajímáš o to, jak si souhlas ověřit? 
 • radši balíš partnera slušně a narovinu, než manipulací? 
 • snažíte se v páru diskutovat o svejch potřebách a vyslechnout se? 

…tak to vítej na palubě Generace K.

Co tomu nasvědčuje?

Podle výzkumu Behavia pro Youth, Speak UP! (2021) je až pro 51 % mladých ve věku 18-29 nastavení odpovídajích trestů za znásilnění prioritním tématem, 86 % dotazovaných považuje nízké tresty za výrazný problém. Téměř 16 tisíc lidí podepsalo petici za redefinici znásilnění. 40 tisíc převážně mladých lidí mezi 18 a 35 lety sleduje a aktivně sdílí náš obsah k tématu.

 

Koho můžeš sledovat, když se chceš posouvat dál?

Honza Vojtko

Terapie sdílením

Heroine

Vyhonit ďábla a jejich pořad Na záchodcích

respekt k blízkým lidem

jediná cesta ke zdravým vztahům s nejbližšími třeba v rámci rodiny a přátel je empatie, otevřená komunikace a citlivost k hranicím lidí kolem mě. lidi z Generace K často vědí, že bez konsentu a respektu hrozí vzájemná manipulace nebo odcizení i s babičkou nebo spolužákem. 

 • dokážeš dát dědovi v krizi aktivní náslech aniž bys rozdával nevyžádaný rady? 
 • když víš, že máš dnes smradlavý nohy, v kanclu si vedle kolegyně nohy na stůl nevyložíš?

…možná se tedy ztotožníš i s dalšími tématy, které vidíme pro Generaci K jako společné.

Jak to víme?

Od prvního vydání knihy Respektovat a být respektován (2005) se jí prodalo už téměř 100 000 kusů, její popularita dále roste mezi jednotlivci, metodology i institucemi. Touto cestou vychované děti vykazují mnohem vyšší a zdravější skóre sebepojetí. Poslední Zpráva o rodině (2020) poukazuje na pozitivní trend ve vnímání aktivního a rovnocenného rodičovství ze strany otců, i když realizace zatím za názory pokulhává – ta by však ošetřila genderovou nerovnost a vzájemný respekt nejen v rodině, ale napříč společností.

 

Koho můžeš sledovat, když se chceš posouvat dál?

Centrum Locika

Elpida

Biglittlefeelings

Biglifejournal

Kamila Ryšánková

Lenka Medvecová Tinková

respekt k širšímu okolí

i když se to třeba nepodaří vždycky, příznačná je snaha vnímat i potřeby cizích lidí v našem okolí. uvědomění, že se po městě nepohybuju jen já, ale třeba i spousta lidí se specifickýma potřebama. 

 • na nástupišti v metru si na drážku pro slepeckou hůl nestoupneš? 
 • obejdeš předem domy v okolí, když plánuješ na zahradě uspořádat party? 
 • když sedíš v nacpaný v tramvaji, vnímáš, jestli tvý místo nepotřebuje někdo víc, než ty?
 • neparkuješ na hulváta, protože víš, že po chodníku potřebuje projet i kočárek? 

 

…i tak se může projevit, že se konsent a respekt usadil ve středu tvejch hodnot.

Jak to víme?

Podle výzkumu postojů mladých Čechů k lidským právům pro HateFree Culture (2021) je za posledních 8 let vidět výrazný trend zmenšování se předsudků vůči jinakosti (etnické, rasové, národnostní, podle povolání či sexuální orientace).

 

Koho můžeš sledovat, když se chceš posouvat dál?

Respektuju

Hatefree Culture

Sociální bistro Střecha

Přestupní stanice

Jako doma

Food not bombs

Alarm

Neviditelná výstava

respekt ke zbytku světa

oblast ohleduplnosti Generace K nekončí jen lidma, který potkávaj. vědomě se snaží zajímat, jaká mají jejich každodenní rozhodnutí dopad na zbytek světa. dopady nákupního chování, rozhodnutí, co jím… ale i to, že nechceš mlčet, když někdo překračuje cizí hranice nebo se neřeší zásadní společenský nerovnosti. 

 • možná tě zajímá, kdo vyrobil tvoje tričko – a jestli takovou práci dělá skutečně dobrovolně? 
 • možná ti nedala spát situace na Ukrajině a potřebovala ses zaktivizovat, když byly jejich hranice nekonsenzuálně překročený? 
 • klimatickou změnu vnímáš jako velký issue?
 • nebo třeba omezuješ maso z ohleduplnosti ke zbytku světa? 

 

…ahoj, Generace K. 

Jak to víme?

Flash Eurobarometr (2022) uvádí, že pro mladé je spolu s mentálním zdravím prioritním tématem k řešení boj s klimatickými změnami, klimatickou krizi vnímá podle Behavia jako vážný problém dneška i 85 % mladých lidí v Česku. Růst podílu lidí, kteří preferují bezmasou stravu, v Česku akcelerují hlavně mladí 18-34, kterých je mezi vegetariány a vegany až dvojnásobek oproti průměru populace. Respekt ke světu, životnímu prostředí či ostatním živým bytostem ukazuje i rostoucí popularita cruelty-free produktů, fairtrade výrobků či slow fashion a udržitelnosti v módě.

 

Koho můžeš sledovat, když se chceš posouvat dál?

Jsme fér

Chicks for climate

Fridays for future

Zachraň jídlo

Amnesty International

Fashion Revolution

Transparetnt

NKC Gender a věda

Jsemvobraze

Shityoushouldcareabout

Nazemi

a co bude dál?

…to je i na nás, členech a členkách #GenK. my v Konsentu budeme dál bojovat za respekt hlavně v sexu a vztazích i podporovat ostatní organizace v šíření potřeby konsentu v ostatních oblastech. nadále pořádáme stovky workshopů pro základky a střední školy zdarma, naši lektoři a lektorky jezdí po celý republice a snaží se v Česku odspoda na školách předávat respekt v prvních dvou sekcích – vztahu k sobě i partnerovi nebo partnerce. část našeho týmu se taky věnuje ve spolupráci s Amnesty International nápravě definice znásilnění, školíme lidi na akademický půdě, ale třeba i v barech.

 

potřebujeme k tomu ale podporu. moc oceníme, když nás budeš dál podporovat. hledáme lidi, co nutnost respektu chápou a mohou nám byť sebemenší částkou pravidelně přispívat, abychom tuhle vlnu šířili dál.600 pravidelných příspěvků stačí, abychom začali přepisovat pravidla – nezávisle na představách státu nebo nejistých sponzorů.

cítíš se taky součástí #GeneraceK?

začni pravidelně přispívat. každá stovka měsíčně nám dává možnost to tu svobodně měnit. 600 pravidelných příspěvků totiž stačí, abychom začali přepisovat pravidla – nezávisle na představách státu nebo nejistých sponzorů.

Ještě nám chybí

593

pravidelných příspěvatelů nebo přispěvatelek