);

>> co dělat, když...

... když se ti někdo svěří s tím, že ji | ho někdo znásilnil? Krom užitečných informací zde můžeš najít také naší svépomocnou skupinu.

>> svépomocná skupina >> když se stane znásilnění >> když se ti někdo svěří

:: zažil|a jsem znásilnění ::

Vyrovnat se se znásilněním není jednoduché. Každému to může trvat různě dlouho a každému může pomoct něco trochu jiného. Tady je pár užitečných rad:

:: není to tvoje vina 
Je to vina toho, kdo to udělal. Nikdo nemá právo někoho znásilnit ať už by ses choval/a jakkoli
Znásilnění bohužel zažije za svůj život každá desátá žena. Není to jen tvůj problém, je to problém celé společnosti.

:: pokud se to stalo před pár dny 
Jestli se bojíš otěhotnění, vezmi si pohotovostní antikoncepční pilulku. Je běžně prodejná v lékárně bez předpisu, třeba Escapelle nebo Postinor.

Zvaž, jestli se nepotřebuješ nechat vyšetřit gynekologem či jiným lékařem. Lékař nemá povinnost hlásit znásilnění na policii.

Zvaž, jestli to půjdeš hlásit na policii. Čím víc bude takových činů hlášeno, tím víc bude mít společnost pocit, že je to vážný problém, který je potřeba řešit. Na policii si s sebou můžeš vzít doprovod, který s tebou bude po celou dobu výslechu. Můžeš si vybrat, jestli chceš být vyslýchána ženou nebo mužem.
Pokud ale nechceš jít na policii, nemusíš. Dělej jen to, co máš pocit, že ti pomůže.

Svěř se někomu, komu důvěřuješ. pokud nemáš nikoho takového v okolí, můžeš zavolat na linku důvěry, nebo zajít na naši svépomocnou skupinu.

Dělej co potřebuješ. Klidně buď nějakou dobu smutná/ý. Klidně smutná/ý nebuď, pokud to tak cítíš. Zkus si promluvit s někým, kdo má podobnou zkušenost.

Najdi si terapeuta / terapeutku - vyhledat odborníka může být ta nejjednodušší pomoc. Ne každý terapeut sedne každému. Možná budeš muset chvíli hledat odbornici nebo odborníka, se kterým si budeš rozumět.

Pokud potřebuješ poradit či pomoct, můžeš se obrátit na organizace, které se věnuje práci s oběťmi sexuálního násilí. Poskytují zdarma právní a psychologickou pomoc. Je to například Profem nebo Persefona.

:: pokud se to stalo před delší dobou
I po delší době můžeš jít nahlásit znásilnění na policii. promlčecí lhůta je pět let. U znásilění 
v dětství se navíc počítá až od dosažení plnoletosti znásilněné/ho.

I po delší době můžeš prožívat období smutku, nebo období, kdy se necítíš dobře. Není na tom nic neobvyklého. Zkus si o tom s někým promluvit, přijď na naši svépomocnou skupinu nebo se svěř terapeutovi či terapeutce.

:: svépomocná skupina ::

Ženám a dívkám schází prostor, kde by mohly bezpečně sdílet své zkušenosti se sexuálním násilím. Na naší svépomocné skupině se tak mohou navzájem svěřit, poradit si a podpořit se. Stojí na principech respektu, naslouchání a anonymity. 

Skupina je určená pro jakoukoliv ženu se zkušeností se sexuálním násilím. 
Dostavit se můžeš i bez registrace 

> Účast ve skupině je zdarma
> Jakýkoliv dotaz ohledně skupiny směřuj na náš mail  svepomocnaskupina@konsent.cz