);

:: respekt je sexy ::

>> obtěžování v barech a klubech - jde to i bez toho

:: o projektu - proč Respekt je sexy? ::

>> obtěžování v barech a klubech - jde to i bez toho

V prostředí, kde hraje hlasitá hudba, pije se alkohol, berou se drogy, tancuje se, dochází k sexuálnímu obtěžování. Někdo na vás sahá, když nechcete, do něčeho vás nutí, odmítá od vás odejít i poté, co mu řeknete, že nemáte zájem se s ním bavit. Takové projevy dokážou člověku zkazit večírek ale i nahnat strach. Věříme, že podobné chování nemusí být součástí nočního života a že jít se bavit nemusí nutně znamenat, že musíme vydržet nechtěné doteky a nátlak.

Hlavními partnery projektu jsou Hlavní město Praha, Primeros a Radio Wave.

>> co s tím?

V Berlíně, Londýně i Tel Avivu je běžně v baru zaměstnanec, který umí s podobnými situacemi zacházet. Když se na něj někdo obrátí, dokáže mu pomoct nebo sám od sebe zasáhne v situacích, které jsou vyhrocené. Chceme aby se to stalo normou i u nás v Česku.Tvoříme síť podniků, které netolerují obtěžování. Hosté takových míst budou vědět, že pokud zažijí něco nepříjemného, mají právo se ozvat a požádat obsluhu o pomoc. Těm, kteří obtěžují, tak dáme najevo, že některé hranice není možné překračovat a že sexy není neodbytnost ale respekt.Školíme barmany, ochranku a další zaměstnance barů a klubů, aby uměli citlivě reagovat v situacích, kdy si někdo stěžuje, protože zrovna zažil nepříjemné obtěžování.

:: chceme se zapojit - pro podniky ::

>> na večírku je vždycky větší zábava, když se všichni cítí bezpečně

Možná jste se už ve vašem podniku se sexuálním obtěžováním setkali, ale nevěděli jste, jak adekvátně zareagovat. Možná, že jste se s ním ještě nesetkali, to ale neznamená, že k němu nedochází. Možná, že nejlepší první krok bude, když dáte svým hostům najevo, že vám záleží na tom, jak se u vás v podniku cítí.

>> kdo a jak se může zapojit?

Kluby a bary, hospody a, diskotéky, zkrátka všechny noční podniky po celé České republice, kterým sexuální obtěžování není lhostejné.
>> kontaktujte nás na respektjesexy@konsent.cz
>> koordinátorka Tereza s vámi domluví podrobnosti a probere možnosti vyškolení vašeho personálu
>> roční zapojení je zpoplatněno 420 Kč na měsíc

:: každý zapojený podnik se zavazuje dodržovat náš kodex ::

>> zaměstnanci budou každý rok znovu proškoleni v tom, jak rozpoznat obtěžování a jak na něj reagovat, jak zacházet s tím, kdo se obrátí o pomoc i s tím, kdo dělá problémy.
>> v podniku bude umístěn viditelný nápis o zapojení do sítě Respekt je sexy.
>> zaměstnanci budou vždy adekvátně reagovat na situace, ve kterých dojde k oznámení obtěžování, a to citlivě a s respektem ke všem zúčastněným.
>> podnik vybere jednu osobu, která bude zodpovědná za koordinaci s Konsentem.

:: chci se bavit bezpečně - pro hosty ::

>> každý máme hranice jinde - co je pro jednoho flirt, může být pro druhého obtěžování

Existuje už celá řada podniků, která se do projektu zapojila. Podniky dávají jasně najevo, že v jejich lokále se obtěžování netoleruje a tak když si obsluha nebo ostraha všimne, že se ti děje něco nepříjemného, nebojí se zasáhnout. Taky se na ně můžeš obrátit, když se stane něco, s čím si nevíš rady a personál ti rád pomůže. 

>>  tady máš mapu zapojených podniků v Praze a Brně

:: Up Festival
:: Ankali
:: Cobra
:: Prague Pride
:: Swim
:: Underdogs
:: Kavárna Potrvá

:: Meet Factory
:: Fuchs 2
:: Bike Jesus
:: Karlovy Lázně
:: Kasárna Karlín
:: Bajkazyl
:: Bike Kitchen
:: Kabinet Múz

:: napište svému podniku ::

Nenašli jste svůj oblíbený klub nebo bar nebo znáte podnik, který by mohla zajímat možnost zapojení do RJS? Pošlete jim zprávu pomocí tohoto formuláře, nebo jim napište vlastní, osobní zprávu.

>> víš, jak sbalit holku nebo kluka?

Chodíš se do barů a klubů seznamovat? Super! Nikdo rozhodně nechce, aby flirtování z nočních podniků zmizelo. Tady je ale pár věcí, které by zmizet měly

>> Hej kočko/hej fešáku, pěknej zadek!
Zkuste se intenzivně zamyslet, jestli nějaká podobná věta někdy na někoho zafungovala a dotyčný/á s vámi po tomhle navázal/a konverzaci. Hotovo? Tak, a teď tenhle i jemu podobné výroky vezmeme, zmuchláme a zahodíme do 50. let, kam patří.

>> Sahání na zadek
...nebo jinou část těla. Vážně doufáme, že tenhle příklad tady uvádíme jen pro úplnost a tohle už nikdo nedělá, jestliže k tomu nedostane od druhé osoby svolení. Seznamovat se osaháváním 
a očicháváním můžou možná zvířátka, ale u lidí to funguje trochu jinak 😉

>> No tak, uvolni se trochu, jenom jeden drink!
Jestli něco není sexy, tak je to škemrání a přemlouvání. Zapomeňte na kecy o tom, že při seznamování je potřeba druhého dobývat. Pokud se někomu líbíte, patrně by vám řekl “ano” hned napoprvé a nečekal by, až se ho zeptáte znovu. Tohle chování je většině lidí nepříjemné, a jestli vám na to pozvání nakonec kývnou, tak spíš proto, že chtějí abyste je přestali překecávat, než že by si rozmysleli, jestli se jim líbíte. Jděte radši o dům dál.

>> Jenom jeden drink a pak tě nechám bejt, fakt!
To jako vážně? Přečtěte si znovu předchozí odstavec!

>> To už ani nemůžu nikoho pozvat na drink, abych nebyl/a za úchyla? 
Samozřejmě, že můžete kohokoli pozvat na drink, podržet mu dveře, pochválit mu šaty a všechny tyhle fajn věci, pokud jste přitom slušní a jste připravení přijmout i odmítnutí. Anebo víte co? Zeptejte se nejdřív svojí babičky, jestli jí to přijde v pohodě.

:: příspívejte k bezpečnějšímu prostředí na večírcích ::

>> každý může pomoct udělat z party bezpečné místo. Buďte všímaví k tomu, co se kolem vás děje
>> pokud se někdo chová k ostatním bez respektu nebo agresivně, nenechte to být!
>> pokud si nejste jistí, jestli je nějaká situace v pohodě (například, když je nějaká osoba moc opilá nebo jinak neschopná dát aktivní souhlas s tím, co se děje), zajímejte se o to!
>> pokud si věříte, zapojte se do řešení vyhrocených situací sami - nebo se obraťte na obsluhu. Hlavně problém neignorujte s tím, že ho vyřeší někdo jiný
>> je zodpovědností každého podniku, aby poskytl pro zákazníky bezpečný prostor, to ale neznamená, že s tím nemůžete pomoci.

:: podpořte nás - pro dárce a partnery ::

>> flirtování k večírkům patří, obtěžování ne

Rok fungování projektu stojí 300 000 Kč a poplatky od zapojených podniků pokryjí jen malou část. S vaší pomocí tak zaplatíme koordinátora, který se o zapojené podniky stará a komunikuje s nimi. Odměňujeme i naše lektory, kteří proškolí obsluhu v barech a klubech. V podnicích visí informační plakáty a letáky, jež dávají hostům vědět, že se v případě potřeby můžou obrátit na obsluhu, proto potřebujeme také finanční prostředky na jejich tisk. Děkujeme ♥

 

Chcete aby vaše značka byla sexy? Ale proč jen to, když může být rovnou Respekt je sexy? 🙂 Partnerství s kampaní RJS může mít mnoho podob:
> finanční podpora
> barter - produkty pak můžeme využít jako např. ceny do soutěže nebo motivační dárky pro zapojivší se podniky
> propagace - podpořte naši značku třeba sezónní nálepkou na svých produktech, nebo speciální edicí
Nebo spolu můžeme vymyslet úplně něco jiného. Ozvěte se nám na kontakty níže.

:: kontakty::

Víš o baru, klubu nebo venue, která by se měla zapojit? Nebo na takovém místě pracuješ? 

Chceš se stát partnerem nebo máš další otázky?

Kontaktuj nás na respektjesexy@konsent.cz