);

pro rodiče.


Nauka o zdravém vztahu k vlastnímu tělu, sociálních aspektech sexuálního života a prevence sexuálního násilí by měla začít v rodinách. Workshopy Jak mluvit s dětmi o sexu pomáhají rodičům tato témata s dětmi otevřít.

jak mluvit s dětmi o sexu?

Lámete si hlavu nad tím, jak se svým dítětem mluvit o sexu a kdy vůbec začít? Nevíte, jak na téma sexu zavést řeč, ale přitom chcete, aby se vaše dítě dozvědělo informace právě od vás a ne od svých vrstevníků a vrstevnic nebo z internetu a porna? Přemýšlíte, jak doma mluvit o genderové a sexuální identitě? Chcete své dítě vést ke zdravému vztahu k vlastnímu tělu a sexuální zodpovědnosti, ale nejste si jisté*í, jak na to? “Přistihli” jste své dítě při masturbaci a nevěděli jste, jak zareagovat? Přesně to a mnohem více se dozvíte na našem workshopu!

proč to děláme?

Třetina českých dětí dle průzkumu (Sejbalová & Martincová, 2020) čerpá informace o sexu od kamarádů a kamarádek, dalších 29 % z internetu a 7 % z porna. A více než polovina dospívajících si myslí, že porno je reálný obraz sexu . Kde ale mají brát relevantní informace, když s nimi o sexu nikdo nemluví?
Dává smysl, aby sexuální výchova začala v rodině. Většinu z nás ale nikdo nepřipravil na to, jak takové téma s dětmi probírat a je nám trapně už jen při představě takové konverzace. Pravděpodobně jsme sami žádnou sexuální výchovu doma ani ve škole nezažili nebo se dodnes divíme tomu, co a jakým způsobem nám někdo přišel přednášet o pohlavních chorobách, antikoncepci a menstruaci. Sexualita, vztahy, intimita, tělesná integrita - to vše jsou velmi důležitá témata v životě vašeho dítěte a my vám pomůžeme se na ně připravit. 

Sex může být u vás doma tématem, ještě než děti nastoupí do školky. Podle Světové zdravotnické organizace je vhodné začít se sexuální výchovou dětí už od jejich narození. Ve dvou letech začínají děti odhalovat fyzické odlišnosti mezi lidmi a poznávat své vlastní tělo. U starších dětí se postupně může začít vyvíjet pocit studu máme proto větší šanci téma otevřít v raném věku, dokud se před námi děti tolik nestydí. Zároveň ale nikdy není pozdě! Neznamená to, že je nutné hned vysvětlit, kde se berou děti. Začneme podporováním tělesné integrity a pozitivního vztahu k jejich vlastnímu tělu. Už od malička můžeme děti povzbuzovat v tom, aby nám řekly, když se jim nelíbí nějaký fyzický kontakt. Je důležité učit je komunikovat o svých fyzických potřebách, nepodléhat mýtům a tabu spojeným se sexem a budovat jejich přirozený vztah k sexualitě a intimitě. Věříme, že vhodná sexuální výchova působí jako prevence sexuálního násilí a rizikového chování a zároveň rozvíjí vzájemnou důvěru mezi dítětem a rodičem.  

o workshopu.

Workshop vedou dvě*dva lektorující z Konsentu. Nabízíme workshop v prezenční i v online podobě. Workshop trvá 4 hodiny, online workshop je rozdělen na dva bloky.
Počet účastnic*účastníků 15–25. Vhodné pro rodiče, prarodiče, opatrovníky, tety, strýce...prostě pro kohokoliv, kdo je v blízkém kontaktu s dětmi a chce být připraven mluvit s nimi o sexu.
Workshop je v obou svých podobách interaktivní a veden zážitkovou formou. Naším cílem je během workshopu vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém mohou všichni*všechny otevřeně sdílet své názory a pokládat otázky. Esencí našich workshopů je vzájemná diskuze a nácvik na modelových situacích.  

podpořte nás!

žádná tabu

před tabulí

komplexní metodiky pro vyučující o tom, jak učit sexuální nauku!