);
Jak učit sexuální nauku? Komplexní metodika s pěti lesson plans pro učitele dotýkající se základních témat kolem lidské sexuality - vztah k vlastnímu tělu, hranice, komunikace ale i pornografie a seznamování se.
Sociální sexuální výchova se narozdíl od biologické sexuální výchovy zaměřuje na sociální aspekty sexuálního života jako jsou vztahy, přístup k partnerovi/ce, zdravá komunikace, ať už v reálném životě nebo v kyberprostoru a mnohé další.Je důležité, aby sexuální nauka zahrnovala i jiná témata než je antikoncepce a prevence sexuálně přenosných chorob. Zejména z pohledu prevence sexuálního násilí je důraz na sociální aspekty sexuálních vztahů stěžejní. Věříme, že pokud budou studující vědět, jak si bránit své hranice a jak komunikovat své potřeby, budou lépe připraveni na navazování intimních vztahů, což je část života, která hraje pro většinu z nás důležitou roli.
V průběhu léta jsme v naší metodice proškolili prvních 15 vyučujících. Ti ji teď budou testovat ve svých hodinách a průběžně nám podávat zpětnou vazbu, na základě které vydáme a zveřejníme metodickou brožuru s konkrétními lekcemi sexuální výchovy. Metodická brožura bude dostupná široké veřejnosti a kdokoliv ji tak bude moct využít ve svých hodinách. V průběhu příštího roku pak proškolíme dalších 15 vyučujících a zároveň uspořádáme dva kulaté stoly věnující se problematice výuky sexuální výchovy. Výstupem těchto kulatých stolů by měl být dokument cílící na rámcovou změnu výuky sexuální výchovy na školách.Zároveň v současné době provádíme výzkum spokojenosti s výukou sexuální výchovy ze stran vyučujících, jehož výsledky zveřejníme v rámci hithitové kampaně a na lednovém kulatém stolu. Výzkum probíhá ve spolupráci s organizací Behavio.Celý projekt bude dohromady trvat dva a půl roku a jsme jej schopni realizovat díky podpoře Active Citizen Fund (https://www.activecitizensfund.cz/).
Podle průzkumu České středoškolské unie se skoro polovina studujících nedozví relevantní informace o sexu a sexualitě ve škole. Druhá polovina pak ve škole zjistí biologické aspekty sexuálního života v hodinách biologie nebo z přednášek externích pracovníků - a překvapivě z hodin výtvarné výchovy. Nejvíc si toho však děti a mládež ze školy odnesou o sexu z toho, co si sdílí mezi sebou.Ve škole se - když už vůbec - nejčastěji učí o AIDS a dalších pohlavně přenosných chorobách, antikoncepci a prevenci kybernásilí. 80 % dotázaných studujících přitom považuje sexuální výchovu za důležitou a chtělo by se jí ve škole věnovat. *Data z průzkumu České středoškolské unie. Zpráva z průzkumu na školách. 2020. Dostupné online:
podpořte nás!
I díky vám jsme vybrali potřebné finance na HitHitu - děkujeme! Stále nás však můžete podpořit v naší činnosti na darujme.cz.
Představíme pět konkrétních návrhů lekcí, které se věnují sedmi následujícím tématům: Souhlas k sexuální aktivitě, mýty o pohlavních orgánech, genderové stereotypy, sexuální orientace a genderová identita, respekt, sexuální obtěžování, porgnografie, zasílání intimního obsahu.Lekce obsahují interaktivní aktivity jako je kreslení pohlavních orgánů nebo rozpoznávání souhlasu při sexu na modelových příkladech. Jsou určeny žačkám a žákům 8. a 9. tříd základních škol a studentům a studentkám 1. a 2. ročníku škol středních.
Obsahovou i podrobnou metodickou část sjednotíme v metodické brožuře, která bude zveřejněna na našich webových stránkách. Brožura je určena široké pedagogické veřejnosti ale mohou ji využít i ti, kteří se nevěnují přímo výuce sexuální výchovy, ale o téma se zajímají.
Další důležitou částí tohoto projektu jsou kulaté stoly s odborníky cílící na rámcovou změnu sexuální výchovy na školách. První kulatý stůl proběhne v pátek 19. 3. 2021 a budou se jej účastnit zástupci vyučujících, České středoškolské unie, neziskových oganizací a zákonodárců a bude věnován zejména zjišťováním potřeb vyučujících a prezentaci výstupů výzkumu pořádaného ve spolupráci s organizací Behavio. Druhý kulatý stůl proběhne o rok později a jeho cílem bude sestavit dokument obsahující konkrétní návrhy změn rámcové výuky sexuální výchovy.
Peníze vybrané v kampani použijeme na spolufinancování projektu Žádná tabu před tabulí. Projekt je financován z grantu nadace OSF Active Citizens Fund, kterým tímto děkujeme za podporu. Podmínkou získání tohoto grantu je zajištění spolufinancování dosahující určité výše udělených financí. My jsme se rozhodli zvolit tuto cestu a oslovit naše podporovatele s prosbou o pomoc. Díky vám se nám podařilo vybrat o 112 000 více, než jsme plánovali a můžeme tak připravit o jednu lekci navíc. Děkujeme. <3
Nela Faltusová, nela@konsent.cz Projekt podpořila Nadace OSF v rámci programu Active Citizens Fund, jehož cílem je podpora občanské společnosti a posílení kapacit neziskových organizací. Program je financován z Fondů EHP a Norska.
Za poskytnuté prostory k natáčení děkujeme Studiu Alta.
Konsent funguje jako nezávislá organizace a většinu svých prostředků získává z grantů na jednotlivé projekty nebo z veřejných sbírek. Peněz ale není nikdy dost a každá koruna se hodí - můžeme pak pořádat workshopy i ve školách a volnočasových centrech, které na to nemají finance.
Oceníme jakoukoliv podporu - můžete nám přispět jednorázově nebo zadat trvalý příkaz. S našimi dárci jsme pravidelně v kontaktu - pokud o to stojí. Informujeme je o tom, co se u nás děje a zveme je na naše akce, workshopy, přednášky, ale i večírky.
Pro dárce z řad firem máme připravené balíčky - můžete například podpořit konkrétní školu, ve které pak náš workshop proběhne, nebo uspořádáme workshop pro děti vašich zaměstnanců. Pro více informací nás kontaktujte na nela@konsent.cz.
Přispějte nám na účet: 221368079/0600