);
Obtěžování, sexuální nátlak, nevyžádaná pozornost a znásilnění se dějí i na akademické půdě - mezi studenty, ze strany vyučujících ke studujícím i naopak. Pomáháme vysokým školám nastavit mechanismy, jak se těmto jevům bránit a nastavit bezpečné prostředí pro všechny.
proč to děláme?
18 % vysokoškolských studujících má zkušenost s nevítanou sexuální pozorností ze strany vyučujících a kolem 9 % se setkalo se sexuálním nátlakem. Obdobné situace se nevyhýbají ani studentským kolektivům. Univerzity hrají klíčovou roli v osobním rozvoji mladých lidí – a to nejde bez důvěry a vzájemného respektu.Posbírali jsme zkušenosti od více než 1400 studentů a čerstvých absolventů českých vysokých škol. Výsledky průběžně zveřejňujeme na našich sociálních sítích.
Interaktivní workshopy jsou nejefektivnější formou prevence. Proč? Studenti mají možnost si modelové situace “osahat”, čímž se naučí problémové případy v reálném světě rozpoznat a řešit. Workshopy pro vás vyvineme a odškolíme. Začneme od vedení studentských organizací a prváků, kteří workshopy absolvují v rámci orientačního programu. Stanou se prvními ambasadory změny a časem budou workshopy dostupné pro všechny.Nezapomínáme ani na vyučující, akademické, administrativní a jiné pracovníky na školách. I ti se mohou díky workshopům stát pilířem změny. Zapojí se tak do nastavení procesů a stanou se stěžejní částí fungujícího systému.
➯ Studující i akademičtí pracovníci/ce jsou vyškoleni v problematice sexuálního násilí a umějí tyto situace rozeznat a správněna ně reagovat.➯ Studující si v situacích, které jsou jim nepříjemné, dovedou poradit. Pokud se s obdobnou situací potýkají jejich vrstevníci/e, vědí, jak zakročit a předejít tak negativním následkům.➯ Škola je schopna zajistit kontaktní osobu nebo instituci, na kterou se mohou studenti i pedagogové kdykoliv obrátit pro pomoc. Tento systém pomoci vzbuzuje důvěru a je funkčním pilířem sociální politiky školy.➯ Vedení školy má nástroje k efektivnímu a objektivnímu řešení případů sexuálního násilí na své půdě.➯ Všichni mají přístup k aktuálním datům, která jasně, věcně a otevřeně informují o tématu.
V současné době spolupracujeme s Univerzitou Karlovou v Praze, Unií vysokoškolských poradců nebo pražskou FAMU. Pořádáme workshopy pro studující a vyučující a hledáme cesty, jak pomoci vysokým školám s nastavením takového prostředí, které bude bezpečné pro všechny. Na systému změn spolupracujeme s Národním kontaktním centrem - gender a věda a s inciátory výzkumu výskytu sexuálního obtěžování na vysokých školách. Projekt vznikl s podporou Solidárních grantů EU a Americké ambasády v Praze.
kontakt.
Máte chuť se taky zapojit nebo se nás chcete na něco zeptat? Napište na univerzity@konsent.cz a domluvíme se, co dál.
Konsent funguje jako nezávislá organizace a většinu svých prostředků získává z grantů na jednotlivé projekty nebo z veřejných sbírek. Peněz ale není nikdy dost a každá koruna se hodí - můžeme pak pořádat workshopy i ve školách a volnočasových centrech, které na to nemají finance.
Pro dárce z řad firem máme připravené balíčky - můžete například podpořit konkrétní školu, ve které pak náš workshop proběhne, nebo uspořádáme workshop pro děti vašich zaměstnanců. Pro více informací nás kontaktujte na univerzity@konsent.cz.
Přispějte nám na účet: 221368079/0600
Oceníme jakoukoliv podporu - můžete nám přispět jednorázově nebo zadat trvalý příkaz. S našimi dárci jsme pravidelně v kontaktu - pokud o to stojí. Informujeme je o tom, co se u nás děje a zveme je na naše akce, workshopy, přednášky, ale i večírky.